Denna annons är inte tillgänglig!
Hässleholms kommun är en viktig knutpunkt i Sverige. Här möts människor för att leva, uppleva, arbeta och lära i en kommun präglad av nyfikenhet och utveckling. Våra medarbetare skapar kvalitet som syns, visar respekt för individen och sätter invånaren i fokus.
Avdelningen hälsa och sjukvård har ansvar för insatser inom hemsjukvård och rehabilitering. Insatserna utförs av sjuksköterskor, undersköterskor, arbetsterapeuter och fysioterapeuter, som även utifrån profession delegerar till vårdpersonal inom övriga verksamhetsområden.
Är du intresserad av att få vara med om en spännande utveckling inom hemsjukvården i Hässleholms Kommun? Bli en av oss i vår kvällsorganisation!
Omsorgsförvaltningen har ca 90 stycken sjuksköterskor fördelat på fyra chefer. Man har ett nära samarbete med varandra och alltid nära till en kollega. Sjuksköterskeorganisationen arbetar inom särskilt boende, hemsjukvård, kväll och natt, FSS samt specialistfunktioner. Vi har även ett antal anställda HSL-undersköterskor.
Arbetsuppgifterna på kvällarna består av i hög grad punktinsatser men också att lösa akuta behov som uppstår hos våra patienter med hemsjukvård. Som sjuksköterska på kvällen utgår man från kasern Virgin beläget på fina T4 området. Man arbetar tre sjuksköterskor per kväll och då gäller hela kommunen som arbetsområde.
Vi erbjuder möjlighet till utveckling i din yrkesroll som sjuksköterska. Vi har flera internutbildningar såsom sår, hygien, dokumentation, beslutsstöd, psykisk hälsa, demens, digitala system m.m. Vi arbetar mycket i arbetsgrupper för att utveckla vår profession och vår verksamhet.
Vi söker nu två sjuksköterskor till vår kvällspatrull. Tjänsterna som erbjuds är tillsvidareanställningar på 75% med tjänstgöring var 3:e helg och ett arbetstidsmått på 38.25h/v. Möjlighet finns att få resurspass för att täcka upp till 100%. Vi ser gärna att start sker på ett datum som passar både dig oss.
Vi erbjuder konkurrenskraftig lön och bra pendlingsmöjligheter.
Hässleholms kommun vill skapa de bästa förutsättningarna för ett hållbart arbetsliv, för att du ska trivas, må bra och känna arbetsglädje. En viktig del är att erbjuda bra förmåner till våra medarbetare som tillexempel friskvårdsbidrag och möjlighet till byte av semesterdagstillägg mot lediga dagar.
Du som söker ska vara legitimerad sjuksköterska. Vi ser det som meriterande om du har vidareutbildning inom Vård av äldre eller Distriktsköterska.
Du som söker
Det är viktigt att du har goda kunskaper i svenska språket i både tal och skrift. Du har en stor datorvana då all dokumentation sker i verksamhetssystemet Procapita.
B-körkort för manuellt växlad bil är ett krav för att kunna ta dig runt i kommunen.
Du ska dela värderingar och förhållningssätt som beskrivs i vår medarbetar- och ledarpolicy
Vill du vara med och påverka och utveckla framtidens hemsjukvård, så är du välkommen att söka till oss.
Övrigt
Vänta inte med att skicka in din ansökan då rekryteringen sker löpande och tjänsten kan tillsättas innan sista ansökningsdag.
För dig med skyddade personuppgifter hänvisar vi till rekryterande chef för vidare information kring hur du ansöker.
Anställningsform | Tillsvidareanställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Deltid |
Tillträde | Snarast eller efter överenskommelse |
Löneform | Månadslön |
Antal lediga befattningar | 2 |
Sysselsättningsgrad | 75% |
Ort | Hässleholm |
Län | Skåne län |
Land | Sverige |
Referensnummer | 2024/601 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2024-09-26 |
Sista ansökningsdag | 2024-10-17 |